Sauna Fińska budowa sauny, producent, sauna fińska, Saunafin, sauna
Sprawdź również...
Sauna

To obce, ale ładnie brzmiące słowo sauna, pochodzi z języka fińskiego. Sauna oznacza pewnego typu kąpiel, od wieków szeroko rozpowszechnioną w Finlandii, gdzie niemal wszędzie, w pobliżu licznych jezior, rzek, na wybrzeżach bałtyckich zatok, można znaleźć małe, kąpielowe domki, o których tak dziwne rzeczy są opowiadane.

Gdy ten rodzaj kąpieli upowszechnił się w Niemczech i w innych krajach, zostało też z nim przyswojone określenie sauna. Mówimy korzystać z sauny (to jest z kąpieli w saunie), iść do sauny (to jest do pomieszczenia sauny), lub kupić saunę. W tym ostatnim przypadku myślimy o drewnianej kabinie, która jest istotną i specyficzną częścią składową tego typu kąpieli.

Jak często można korzystać z sauny?

Sauna finskaW Niemczech większość miłośników sauny Fińskiej kąpie się w niej jeden raz w tygodniu, niewielu kilka razy na tydzień, zwykle odbywa się to tego samego dnia w tygodniu. Efekt kąpieli w saunie, na przykład lepsza reakcja naczyń krwionośnych na ochłodzenie, trwa około l tydzień. Jeżeli korzysta się z kąpieli w saunie regularnie co tydzień, to pozwala to na skuteczną ochronę organizmu przed przeziębieniem i grypą. Jest to także dobry trening antystresowy, ponieważ stymulacja i przestrajanie mechanizmów kontrolnych organizmu trwa około tydzień. Tygodniowy rytm kąpielowy odpowiada także i innym procesom przebiegającym w organizmie w podobnym rytmie.

W czasie kąpieli w saunie zmiana ogrzewania na ochładzanie powinna być przeprowadzana dwa lub trzy razy. W czasie pierwszych dwóch kąpieli wystarczą początkującemu tylko dwa etapy; należy jednak upewnić się, że nagrzanie się i następnie ochłodzenie organizmu jest wystarczające. Ogrzewanie się w ciągu 5 minut na dolnej ławce nie wystarcza. Jeżeli pozostajemy na środkowej ławce krócej niż 8 minut - co jest absolutnie bezpieczne, gdy nie wykonuje się żadnych ruchów - nie dochodzi do przegrzania koniecznego do uaktywnienia naczyń krwionośnych i następnie do odświeżającego działania zimnego bodźca.
Jak często można kąpać się w saunie? Niektórzy pacjenci mają przepisaną codzienną kąpiel (jeden etap: ogrzanie i ochłodzenie). Niektórzy sportowcy kąpią się w saunie dwa razy w tygodniu w celu podtrzymania kondycji. Wielu instruktorów sauny i masażystów kończy każdy dzień pracy kąpielą w saunie -podobnie jak fińscy farmerzy podczas żniw.
To świadczy o tym, że sauna jest bezpieczna, a jej przesadne używanie, z przykładowo trzema etapami w czasie jednej kąpieli lub codzienna dwu- albo trzyetapowa kąpiel, wcale nie musi powodować uszczerbku dla zdrowia. Ta przesada mogłaby jednak spowodować u niektórych osób wystąpienie uczucia zmęczenia w czasie kąpieli i korzystny wpływ sauny mógłby nie być odczuwany. Wprost przeciwnie. Zamiast pomóc w uzyskaniu dobrego snu, mogłyby pojawić się zaburzenia snu, a zamiast uczucia spokoju i zrównoważenia rozdrażnienie. Również w przypadku sauny prawdziwa jest zasada: nie należy przesadzać.

 
Polityka prywatnościKontaktSauna producentSaunySauna akcesoriaSauna finska
Zdjęcia: Harvia, Tylo, Cariittlo